Hospicjum Dutkiewicza opiekuje się zarówno chorymi dorosłymi, jak i dziećmi. Całodobowe wsparcie otrzymuje rocznie 1000 osób, w tym blisko 40 małych pacjentów. Zespół hospicyjny, otaczający opieką pacjentów Domowego Hospicjum dla Dorosłych, Domowego Hospicjum dla Dzieci, a także oddziału stacjonarnego – Domu Hospicyjnego przy ul. M. Kopernika 6 w Gdańsku, tworzą lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, fizjoterapeuci, duchowny i wolontariusze. http://hospicja.pl/wazne-pytania/kto-jest-kim-w-hospicjum.
Opieka w hospicjum jest bezpłatna, umożliwia pacjentowi i jego rodzinie skorzystanie z wszechstronnego wsparcia całego zespołu opieki paliatywnej, a także wypożyczenie niezbędnego sprzętu medycznego i pomocniczego. Pacjentom hospicjum domowego wypożyczamy bezpłatnie: łóżka rehabilitacyjne, materace zmiennociśnieniowe (przeciwodleżynowe), koncentratory tlenu, ssaki elektryczne, inhalatory, wózki inwalidzkie, chodziki, baseny itp.
Pacjenci samodzielnie pokrywają jedynie koszty leków przepisanych przez lekarza oraz artykułów medycznych, takich jak płyny wzmacniające, sprzęt do podania kroplówki, materiały opatrunkowe, pampersy.
O tym, kto może skorzystać z opieki w hospicjum, jakie są niezbędne dokumenty i jak zgłosić się do hospicjum, czytaj w zakładce: Przyjęcie do Hospicjum
Opieka stacjonarna w Domu Hospicyjnym przy ul. M. Kopernika 6 w Gdańsku
Oddział spełnia wszystkie wymogi medycyny paliatywnej, będąc jednocześnie przytulnym domem, ze stałą opieką zespołu hospicyjnego. W opiece kierujemy się holistycznym podejściem, które obejmuje odpowiadanie nie tylko na medyczne potrzeby pacjentów, ale także wsparcie psychologiczne i duchowe.
Dom Hospicyjny przy ul. M. Kopernika 6 w Gdańsku może objąć opieką 30 pacjentów, dla których przygotowane są sale jedno-, dwu- i trzyosobowe. Większość pokoi ma własne łazienki. Niezależnie od tego na oddziale znajduje się bardzo dobrze wyposażona sala kąpielowa. Każdy pokój posiada telewizję kablową.
Łóżka wyposażone są w materace zmiennociśnieniowe (przeciwodleżynowe) oraz system sterowniczy, który za pomocą pilota pozwala na automatyczną zmianę pozycji chorego. Dysponujemy koncentratorami tlenu, ssakami elektrycznymi, inhalatorami, wózkami inwalidzkimi, chodzikami, basenami, drabinkami itp. Na oddziale istnieje także możliwość korzystania z kuchenki mikrofalowej oraz z lodówki, a na parterze w hospicyjnym hallu znajduje się automat do kawy.
Wokół budynku rozpościera się ogród, z którego pacjenci korzystają w zależności od możliwości samodzielnie, z rodziną lub wolontariuszami. W znajdującej się na parterze sali konferencyjnej odbywa się wiele wydarzeń, w tym regularne czwartkowe spotkania przy kawie „Jeż Cafe”, i poniedziałkowe – klubu gier „Klub 1000”.
W Domu Hospicyjnym znajduje się także kaplica, w której regularnie odprawiane są Msze Święte. Organizowane są także wspólne spotkania z okazji świąt, rozpoczęcia lata, Światowego Dnia Chorego i innych okoliczności. Staramy się, by codzienne funkcjonowanie Domu Hospicyjnego odwzorowywało nasze hasło: „Hospicjum to też Życie!”.
Koordynacja przyjęć do opieki stacjonarnej w Domu Hospicyjnym:
telefon stacjonarny: 58 340 61 31, 58 340 61 36, 58 340 61 44
Opieka domowa dla dzieci i dorosłych
Opieka domowa to forma wsparcia, którą zapoczątkował założyciel naszego hospicjum, ks. Eugeniusz Dutkiewicz. Zespół hospicyjny udziela pomocy chorym w domach, dojeżdża do nich na regularne wizyty. Chory w swoim otoczeniu często czuje się bezpieczniej, bardziej komfortowo, również dzięki stałej obecności najbliższych. Pomocą objęta jest także rodzina pacjenta, którą wspierają psycholodzy i wolontariusze.
W hospicjum domowym lekarz odwiedza pacjenta nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu. Wizyty pielęgniarskie odbywają się nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu. Częstotliwość wizyt może wzrosnąć, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Pozostali członkowie zespołu – rehabilitant, psycholog, ksiądz i wolontariusze – planują wizyty w zależności od potrzeb pacjenta.
Chorzy i ich rodziny/opiekunowie otrzymują podczas każdej wizyty szczegółowe, pisemne zalecenia odnośnie do dalszego postępowania i są dokładnie informowani o zasadach prowadzenia opieki paliatywnej. W godzinach popołudniowych, wieczornych i nocnych (16.00–8.00) oraz w weekendy, w nagłych sytuacjach, można kontaktować się z lekarzem dyżurnym i/lub pielęgniarką (których nr telefonu jest podany podczas pierwszej wizyty), gotowymi do udzielenia porad telefonicznych i w razie potrzeby do złożenia wizyty w domu.
Podopieczni Domowego Hospicjum dla Dzieci otrzymują także wsparcie socjalne. Organizowane są rozmaite wydarzenia, festyny rodzinne czy wspólne uroczyste wigilie i spotkania w okolicach Świąt Wielkanocnych, podczas których dzieci otrzymują upominki.
Staramy się otaczać wsparciem również opiekunów dzieci. Organizujemy na przykład spotkania np. z okazji Dnia Matki, Dnia Ojca czy Dnia Kobiet, aby rodzicom naszych podopiecznych zapewnić chwilę relaksu i wytchnienia.
Ponadto istnieje możliwość założenia dzieciom subkont, na których zbierane są pieniądze na sprzęt rehabilitacyjny, leki, refundację leczenia itp.
Pacjenci Hospicjum Domowego dla Dzieci mają pierwszeństwo do nieodpłatnego (czasowego lub stałego) pobytu w Domu Hospicyjnym w Gdańsku, który pełni także formę opieki wyręczającej dla rodziców chorego dziecka, w czasie wyjazdów wypoczynkowych , koniecznych remontów itp.
Przyjęcia do Domowego Hospicjum dla Dorosłych
telefon stacjonarny: 58 340 61 31, 58 340 61 36, 58 340 61 44
Przyjęcia do Domowego Hospicjum dla Dzieci
Pielęgniarka koordynująca: Beata Król, telefon komórkowy: 604 474 300 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
telefon stacjonarny: 58 340 61 10
Regulamin Hospicjum Domowego dla Dzieci im. ks. E. Dutkiewicza SAC
Poradnia Opieki Paliatywnej
Z pomocy poradni korzystają osoby w trakcie choroby onkologicznej, chemioterapii lub radioterapii, a także oczekujący na przyjęcie do hospicjum. Podstawową rolą opieki paliatywnej jest zwalczanie bólu, łagodzenie dolegliwości, pomoc w radzeniu sobie z trudnymi objawami choroby, które dotyczą również sfery psychicznej i duchowej pacjenta. Konsultacje w poradni, udzielane przez specjalistów medycyny paliatywnej, pomagają więc pacjentom w radzeniu sobie także z innymi dolegliwościami, takimi jak duszności czy lęk. Poradnia działa w Domu Hospicyjnym, przy ul. M. Kopernika 6.
Rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00
Kontakt: telefon stacjonarny: 58 340 61 31, 58 340 61 36, 58 340 61 44
Hospicyjna Opieka Perinatalna
Zadaniem Hospicyjnej Opieki Perinatalnej jest pomoc rodzicom i rodzeństwu mającego się urodzić dziecka, u którego wykryto wadę letalną oraz zapewnienie właściwej opieki nad chorym dzieckiem, skupionej na stworzeniu mu odpowiedniego komfortu życia lub możliwości godnej śmierci. Interdyscyplinarny zespół opieki perinatalnej zapewnia wsparcie psychologiczne i duchowe, konsultacje z lekarzem, pielęgniarką i pracownikiem socjalnym, a także przygotowanie rodziców do opieki nad ciężko chorym dzieckiem. Biuro Hospicyjnej Opieki Perinatalnej działa w budynku na terenie Domu Hospicyjnego, przy ul. M. Kopernika 6.
Kontakt: telefon komórkowy: 784 435 882 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Opieka psychologiczna
W sytuacji poważnej choroby zachęcamy do skorzystania z konsultacji psychologicznych. Spotkania z psychologiem odbywają się w domu pacjenta, w Domu Hospicyjnym (ul. M. Kopernika 6) lub w siedzibie Fundacji Hospicyjnej (ul. D. Chodowieckiego 10).
Hospicjum Domowe dla Dorosłych:
Anna Marlęga – Woźniak, tel. 668 450 753 (pon.-pt. 8.00-15.00)
Beata Stachowska, tel. 668 450 741 (wt.-czw., 11.00-18.00)
Hospicjum Stacjonarne
Agnieszka Paczkowska, tel. 606 859 951 (pon.-pt. 7.00-15.00)
Hospicjum Domowe dla Dzieci
Mirosława Jędrzejewska, tel. 784 410 821 (wt.-czw., 10.00-16.00)
Poradnia Perinatalna
Beata Król, koordynator Poradni Perinatalnej, tel. 784 435 882 (pon.-pt. 8.00-16.00)
Wsparcie osób w żałobie
Wsparcie, które pragniemy zaoferować pomoże przejść przez bolesny czas żałoby tym, którzy utracili bliską osobę. Jest to czas szczególny. Pełen silnych, trudnych, często niespodziewanych uczuć. Nierzadko zdarza się, że pogrążeni w żałobie nie rozumieją stanów, które ich ogarniają i czują się w tym bardzo samotni i bezsilni.
Spotkania z doświadczonymi psychologami przyniosą akceptację i ukojenie uczuć, pozwolą zrozumieć ten trudny moment w życiu i pomogą w przezwyciężaniu osamotnienia.
Zapraszamy serdecznie!
Zainteresowanych udziałem w spotkaniach prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy:
Beata Stachowska, psycholog
tel.: 668 450 741, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (wt.-czw., 11.00-18.00)
tel. 58 340 61 35
Wsparcie dzieci i młodzieży w żałobie i ich opiekunów - program „Tumbo Pomaga”
Po śmierci bliskiej osoby nic już nie jest takie, jak było. Pełne przeżycie żalu i smutku, wyrażenie własnych emocji to etapy procesu żałoby, które są niezbędne, by dziecko mogło odbudowywać swoją przyszłość i poczucie bezpieczeństwa. Program „Tumbo Pomaga” pomaga dzieciom i młodzieży w żałobie oraz ich rodzicom, a także opiekunom i nauczycielom, którzy towarzyszą im w tych trudnych chwilach.
Na stronie www.tumbopomaga.pl znajdują się informacje i porady psychologiczne dla dzieci i młodzieży. Dzieci mogą skonfrontować się z trudną sytuacją, korzystając ze wsparcia specjalisty, łącząc się z tumbolinią: 800 111 123, wysyłając e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub kontaktując się z psychologiem: Agnieszka Paczkowska, tel. 606 859 951 (pon.-pt. 7.00-15.00)
Pomoc udzielana jest także w formie finansowej. Tumbo to pomarańczowy słoń, który jest maskotką tego projektu. Charytatywny TUMBOteam dba, by dzieci otrzymywały prezenty z okazji świąt, Dnia Dziecka, wyprawki szkolne, wyjeżdżały na wakacje, brały udział w zajęciach pozalekcyjnych. Więcej informacji o tych działaniach można znaleźć na stronie www.funduszdzieci.pl.
end faq