• 58 340 61 00
  • 668 450 749
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wrzesień jest dla nas bardzo łaskawy. Obdarowuje hojnie piękną pogodą. Nie sposób tego nie wykorzystać... I tak też robią mieszkańcy domu hospicyjnego przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku. W ubiegłym tygodniu cieszyli oczy rozległym horyzontem oraz uczy szumem fal i odgłosami pluskających się na nabrzeżu ptaków podczas wycieczki do Brzeźna. Dziś wybrali się do Parku Oliwskiego, by "rozsmakowywać się" w estetyce tego miejsca.


Mieszkańcami naszego Domu Hospicyjnego są ludzie w różnym wieku i o rozmaitych życiorysach. Aktualnie mieszkają tu panowie Wacław i Marian. Czy coś ich łączy oprócz przeżywanego cierpienia? Okazuje się, że tak. Łączy ich wspólnota pasji. Miłość do muzyki chóralnej. Obaj są bowiem wieloletnimi członkami chórów parafialnych, w których udzielają się wraz ze swoimi małżonkami. Trudny czas chorowania uniemożliwia im uczestniczenie w życiu swoich wspólnot. Ale czy na pewno? W minionym tygodniu obu panów odwiedziły ich chóry i obaj uczestniczyli we mszach podczas których, razem ze swoimi grupami mogli śpiewem chwalić Boga. Niezwykle to wzruszające... Bycie świadkiem tak pięknych gestów przywiązania, na jakie zdobyli się członkowie chórów Stella Fatima z Żabianki oraz Cantores Minores Gedanenses z Moreny wobec swoich przyjaciół a naszych pacjentów.


Dziękujemy wszystkim którzy tak licznie przybyli dnia 27.10.2015, na uroczyste zakończenie II Wielkiego Integracyjnego Turnieju Gier KLUBU 1000.
Ku naszemu miłemu zaskoczeniu, w turnieju wzięło udział aż 63 graczy, w wieku od 7 do 80+. Byli to nasi Domownicy, pracownicy Fundacji Hospicyjnej, pracownicy Hospicjum Dutkiewicza, przyjaciele i sympatycy klubu oraz wolontariusze. Graliśmy w rummikuba, szachy, tzw tysiąca, warcaby, chińczyka i domino, w miłej atmosferze przy kawie i domowych wypiekach. Wielkie podziękowania dla wolontariuszy za te pyszne ciasta!


W mijającym tygodniu, mimo utrudnień organizacyjnych spowodowanych remontem sali konferencyjnej odbyły się dwa, wpisane na stałe do harmonogramu aktywności Domu Hospicyjnego, wydarzenia. W poniedziałek mieliśmy Klub 1000. Okazało się, że rozległy hol doskonale sprawdził się jako miejsce cotygodniowych rozgrywek.


Czasami musi upłynąć trochę czasu, aby opadły emocje i aby móc podzielić się tym, co było naszym udziałem.
Właśnie mija rok od śmierci Ani Przybylskiej, którą przez wiele długich miesięcy opiekował się zespól Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Lekarze, pielęgniarki, duszpasterz… Nie szukaliśmy rozgłosu. Nie organizowaliśmy kwest, usiłując wzbudzić podziw dla profesjonalizmu i poświęcenia personelu oraz aby poruszyć sumienia mieszkańców Trójmiasta, a może nawet i kraju. Opiekowaliśmy się w ciszy i z szacunkiem dla prywatności pacjentki i jej bliskich.


© 2017 Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku