Opieka psychologiczna

Psycholodzy pracujący w Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC oferują indywidualną i grupową pomoc psychologiczną dla pacjentów i ich rodzin. Jeśli chcieliby Państwo umówić się na konsultację, prosimy zgłosić taką potrzebę personelowi medycznemu lub zadzwonić bezpośrednio do recepcji domu hospicyjnego.

Długotrwała, nieuleczalna choroba wywołuje wiele zmian w życiu każdego pacjenta. Konsekwencją odczuwania silnego bólu, utraty sił i sprawności fizycznej są ograniczenie dotychczasowej aktywności, zmiany trybu życia oraz bliższych lub dalszych planów. Te nowe, niezwykle trudne okoliczności wzbudzają wiele silnych uczuć. Rozmowy z psychologiem pomogą zmierzyć się ze skumulowanymi i często niewyrażonymi wprost emocjami oraz je rozładować, a w rezultacie z większym spokojem przyjmować nową sytuację, by tym samym zapewnić sobie większy komfort życia na jego ostatnim etapie.

Także dla rodziny czas długotrwałej choroby stanowi duże obciążenie emocjonalne i fizyczne. Codzienny kontakt z cierpieniem bliskiej osoby, brak możliwości zatrzymania rozwoju choroby, nadmiar obowiązków związanych z opieką wywołują szereg trudnych do uniesienia emocji. Pojawia się też wiele dylematów: „Jak rozmawiać z chorym i jego stanie? Ile informacji mu przekazać, ile jest w stanie udźwignąć?”. Bywa, że reakcje chorego są niezrozumiałe lub trudne do zaakceptowania przez jego najbliższych.

Spotkania członków rodzin z psychologiem są okazją do szczerej rozmowy o wszystkich trudnościach związanych z opieką nad terminalnie chorym. Wsparcie emocjonalne, jakiego można wówczas doświadczyć, łagodzi napięcie, przynosi ulgę, pozwala lepiej radzić sobie z własnymi emocjami oraz kryzysami wewnątrzrodzinnymi, które nieuchronnie towarzyszą tej trudnej sytuacji.

Pomoc psychologiczna może mieć formę jednorazowej konsultacji lub regularnych spotkań w domu chorego albo w hospicjum stacjonarnym.

Grupy wsparcia dla osób w żałobie

Śmierć bliskiej osoby jest największą stratą i najtrudniejszym doświadczeniem. Nic dziwnego, że jest to czas bardzo intensywnych przeżyć. Pojawiają się trudne do uniesienia emocje: rozpacz, gniew, bezsilność, bezradność. Możemy doznawać również przykrych dolegliwości fizycznych, takich jak bezsenność, ból głowy, chroniczne zmęczenie, zaburzenia krążenia. Są one objawem przeciążenia emocjonalnego.

Czas żałoby jest bardzo trudny. W takich momentach pomocna jest obecność życzliwych, rozumiejących osób. Dobrze jest, gdy ktoś cierpliwie nas wysłucha, nie skrytykuje, nie ograniczy się do powierzchownych rad. Bywa jednak, że nie chcemy obciążać najbliższych swoimi problemami i pragnąc ich chronić, nie mówimy więcej o własnym bólu. Warto wówczas szukać wsparcia w grupie ludzi będących w podobnym momencie życia – przeżywających stratę. Taką możliwość dają grupy wsparcia działające przy Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC. Udział w tych spotkaniach ma na celu pomoc w zrozumieniu silnych emocji, które towarzyszą wszystkim etapom żałoby oraz poznanie sposobów radzenia sobie z nimi.

Spotkania grupy wsparcia odbywają się raz w tygodniu. W atmosferze zaufania uczestnicy wspominają zmarłego, dzielą się swoimi myślami i codziennymi troskami. Emocje uwalniają się i powoli przestają być tak bardzo dotkliwe. Spotkania prowadzą psycholodzy z dużym doświadczeniem w pracy ze stratą.