Akademia Walki z Rakiem

W walce z rakiem motywacja i wiara pacjenta w wyzdrowienie potrafi niezwykle wesprzeć leczenie medyczne. Pozytywne myślenie ma wielką moc. Ale jak ją w sobie znaleźć. Pomaga w tym Akademia Walki z Rakiem. Akademia jest bezpłatną formą pomocy i edukacji prozdrowotnej, istniejącą w wielu miastach Polski, niezwykle ważnym miejscem dla wszystkich poszukujących wsparcia w wypadku choroby nowotworowej – ich samych lub osób im bliskich.

Historia gdańskiego oddziału Akademii Walki z Rakiem, który Fundacja Hospicyjna wzięła pod swoją pieczę, zaczyna się w 2006 roku. Zajęcia proponowane w Akademii mają na celu pracę nad własnymi uczuciami, myślami oraz przekonaniami, nierzadko utrudniającymi zdrowienie, i mają bardzo różnorodną formę (wykłady, konsultacje indywidualne, warsztaty rozwoju osobistego, grupy psychoedukacyjne, grupy wsparcia i in.) Wśród prowadzących są psychologowie, dietetycy, fizjoterapeuci oraz osoby duchowne. Duży nacisk kładzie się również na wsparcie rodzin i osób bliskich, mające m.in. na celu wykształcenie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz opanowanie sposobów komunikacji z chorymi. Do zadań Akademii należy także profilaktyka i edukacja społeczna, w ramach której organizowane są warsztaty oraz prelekcje dla określonych grup społecznych. Zajęcia w Akademii mają charakter uzupełniający leczenie, a nie je zastępujący. Koordynatorem gdańskiego oddziału Akademii Walki z Rakiem jest Danuta Stopieńska.

Więcej informacji: www.awzr.pl/~gdansk/