Konsultacje psychologiczne

Długotrwała, nieuleczalna choroba wywołuje wiele zmian w życiu każdego pacjenta. Konsekwencją odczuwania silnego bólu, utraty sił i sprawności fizycznej są ograniczenie dotychczasowej aktywności, zmiany trybu życia oraz bliższych lub dalszych planów. Te nowe, niezwykle trudne okoliczności wzbudzają wiele silnych uczuć. Rozmowy z psychologiem pomogą zmierzyć się ze skumulowanymi i często niewyrażonymi wprost emocjami oraz je rozładować, a w rezultacie z większym spokojem przyjmować nową sytuację, by tym samym zapewnić sobie większy komfort życia na jego ostatnim etapie.

Także dla rodziny czas długotrwałej choroby stanowi duże obciążenie emocjonalne i fizyczne. Codzienny kontakt z cierpieniem bliskiej osoby, brak możliwości zatrzymania rozwoju choroby, nadmiar obowiązków związanych z opieką wywołują szereg trudnych do uniesienia emocji. Pojawia się też wiele dylematów: „Jak rozmawiać z chorym i jego stanie? Ile informacji mu przekazać, ile jest w stanie udźwignąć?”. Bywa, że reakcje chorego są niezrozumiałe lub trudne do zaakceptowania przez jego najbliższych.

Spotkania członków rodzin z psychologiem są okazją do szczerej rozmowy o wszystkich trudnościach związanych z opieką nad terminalnie chorym. Wsparcie emocjonalne, jakiego można wówczas doświadczyć, łagodzi napięcie, przynosi ulgę, pozwala lepiej radzić sobie z własnymi emocjami oraz kryzysami wewnątrzrodzinnymi, które nieuchronnie towarzyszą tej trudnej sytuacji.

Pomoc psychologiczna może mieć formę jednorazowej konsultacji lub regularnych spotkań w domu chorego albo w hospicjum stacjonarnym.

Więcej informacji możecie Pastwo uzyskać dzwoniąc pod numer tel. : 58 340 61 00 (recepcja) lub 58 340 61 35, 58 340 61 38 (psycholog)