Hospicjum dla dzieci

Interdyscyplinarny zespół złożony z lekarza, pielęgniarki, rehabilitanta, duchownego, psychologa z pomocą wolontariuszy, otacza opieką dzieci chore na nowotwór lub dotknięte chorobami genetycznymi, neurologicznymi, czy też uszkodzeniami okołoporodowymi w domu, określając podczas pierwszej wizyty jego potrzeby oraz potrzeby całej rodziny. Opieka nad nieuleczalnie chorym dzieckiem wymaga niejednokrotnie podporządkowania życia całej rodziny tej sytuacji. Jedno z opiekunów rezygnuje najczęściej z pracy zawodowej, w związku z tym status materialny rodziny ulega pogorszeniu. W trudnej sytuacji znajduje się też rodzeństwo małego pacjenta, które, mimo ogromnych wysiłków rodziców, traci część uwagi, która byłaby mu poświęcana, gdyby w rodzinie nie pojawiła się choroba. Zespół hospicyjny stara się wspierać całą rodzinę w rozmaitych zakresach: przede wszystkim poprzez opiekę medyczną, psychologiczną i duchową, ale też doradztwo socjalne, wsparcie rzeczowe, organizowanie rozmaitych wydarzeń dla członków rodzin naszych małych pacjentów – dzień kobiet dla mam, dzień dziecka dla małych pacjentów i ich rodzeństwa, festyny rodzinne, przygotowywanie wyprawek szkolnych, wspólne przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy (Wigilia w Hospicjum, bożonarodzeniowe i wielkanocne prezenty). Pomoc niesiona w tak szerokim zakresie i formie jest możliwa dzięki ofiarności przyjaciół i darczyńców Hospicjum.

Pacjenci Hospicjum Domowego mają pierwszeństwo do czasowego lub stałego nieodpłatnego pobytu w Domu Hospicyjnym w Gdańsku. Zgłoszenie pacjenta i wszelkie  szczegółowe informacje są dostępne pod telefonem Hospicjum: 58 340-61-00.