Hospicyjna Opieka Perinatalna w Hospicjum im. Ks. Dutkiewicza SAC

„Każde życie, nawet najmniej znaczące dla ludzi, ma wieczną wartość przed oczami Boga”

Hospicyjna Opieka Perinatalna. Idea
Hospicjum perinatalne to nie miejsce. To raczej sposób myślenia.
To towarzyszenie rodzinie w jej drodze przez ciążę, akt narodzin i śmierci.
Śmierci godnej. Takiej, która nie jest „na darmo”.
Takiej, która pozostawia w pamięci trudne, ale jakże pełne miłości
doświadczenie powitania i pożegnania dziecka.
lek. med. Małgorzata Grabska, pediatra, członek zespołu HOP

Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC oraz Fundacja Hospicyjna powołały właśnie do życia Hospicyjną Opiekę Perinatalną, pierwszą na Pomorzu, a drugą w Polsce inicjatywę tego typu.
Celem hospicyjnej opieki perinatalnej jest wsparcie psychologiczne i duchowe kobiet w ciąży ze stwierdzoną wadą letalną płodu – od pierwszych chwil po usłyszeniu informacji, że ich dziecko będzie ciężko i nieuleczalnie chore – mówi Bogna Kozłowska, wicedyrektor Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku i dodaje – pomoc i troskliwa opieka skierowana jest do rodziców na każdym etapie życia dziecka lub jego śmierci.
Podstawą objęcia rodziców wsparciem opieki perinatalnej jest potwierdzenie w badaniach prenatalnych (ultrasonograficznych, echokardiograficznych i genetycznych) letalnej wady płodu. Wśród tych wad, zgodnie z propozycją dr. T. Dangla (twórcy warszawskiego ośrodka Hospicyjnej Opieki Perinatalnej), można między innymi wyróżnić  zaburzenie rozwojowe prowadzące do poronienia samoistnego, porodu niewczesnego lub zgonu wewnątrzmacicznego oraz zaburzenie rozwojowe, prowadzące do przedwczesnej śmierci żywo urodzonego dziecka, bez względu na zastosowane leczenie.
Urodzenie chorego letalnie dziecka powinno być poprzedzone możliwością przeprowadzenia przez nich szerokich konsultacji zarówno z lekarzami (ginekologiem, neonatologiem, chirurgiem dziecięcym, specjalistą medycyny paliatywnej), jak i psychologiem czy pracownikiem socjalnym.
Celem działania hospicjum jest przekazanie rodzicom wszelkich informacji dotyczących konsekwencji urodzenia chorego dziecka, a także przygotowanie ich na postępowanie z chorym dzieckiem zarówno na oddziale szpitalnym, jak i po wypisie do domu. Przygotowanie ich zarówno na śmierć dziecka w pierwszych godzinach czy dniach życia, jak i na dalsze leczenie noworodka. Hospicjum pozwala również uświadomić rodzicom granice kwalifikujące postępowanie medyczne jako uporczywą terapię czy wyłącznie wsparcie lecznicze dziecka. Pozwalają uświadomić rodzicom, jakie działania mogą być wykonywane w celu podniesienia jakości życia chorego dziecka, a jakie mogą dodawać mu wyłącznie bólu i sztucznie utrzymywać go przy życiu uzależnionym od aparatury medycznej.
Z wyliczeń dr. T. Dangla wynika ( w pewnym przybliżeniu), że częstość wszystkich wad letalnych (wad rozwojowych wrodzonych, zniekształceń i aberracji chromosomowych - WRWZAC) w naszej populacji wynosi ok. 3%, tzn. że w 2006 roku urodziło się w Polsce ok. 11200, a w 2007 roku ok. 11600 noworodków z tymi schorzeniami. Łączna liczba zgonów w całej populacji w 2006 roku z powodu WRWZAC wyniosła 985. Należy zwrócić uwagę, że aż 71% zgonów z powodu wad letalnych występuje w pierwszym roku życia, pozostałe 14%
u starszych dzieci i 15% u dorosłych. WRWZAC, które najczęściej prowadzą do zgonu dziecka, to: wady serca (38%, n=316 w 2006 r.), mnogie wady niesklasyfikowane (16%, n=130 w 2006 r.) oraz wady układu nerwowego (11%, n=91 w 2006 r.).
Według Alicji Stolarczyk, prezes Fundacji Hospicyjnej – Ludzkie cierpienie, a szczególnie dzieci, jest tajemnicą i trudno znaleźć na nie wytłumaczenie. Zawsze jednak możemy okazać swoje wsparcie i miłość tym, którzy przechodzą to trudne doświadczenie i po prostu z nimi być. Temu ma służyć Hospicyjna Opieka Perinatalna. Alicja Stolarczyk dodaje – Jestem przekonana, że Fundacji Hospicyjnej nie zabraknie determinacji, by znaleźć środki na pokrycie jej działań.
W ramach opieki perinatalnej Hospicjum zapewnia:

•     całodobowy kontakt z koordynatorem pod nr. tel.: 784 435 882.
  •     wsparcie psychologiczne i duchowe
  •     konsultacje z lekarzem, pielęgniarką i pracownikiem socjalnym
  •     przygotowanie rodziców do opieki nad ciężko chorym dzieckiem

Hospicyjna Opieka Perinatalna może być kontynuowana także po porodzie, w ramach opieki Hospicjum Domowego dla Dzieci.