Zanim urodzi się chore dziecko

W dniu 1 lutego br., w siedzibie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, odbyło się spotkanie prasowe, inaugurujące działalność Hospicyjnej Opieki Perinatalnej – pierwszej tego typu inicjatywy na Pomorzu, a drugiej w Polsce. Konieczność pomocy kobietom w ciąży, u których płodu wykryto wadę letalną, wielu osobom związanym z Hospicjum leżała na sercu już od dawna. Wreszcie, między innymi dzięki Fundacji Hospicyjnej, która zadeklarowała finansowanie projektu i udostępnienie swojej siedziby, marzenia i plany można było przekuć w rzeczywistość.

Zebranych przywitała Bogna Kozłowska, wicedyrektor Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC i przypomniała,

że rok 2013 jest czasem jubileuszy – 30-lecia działalności Hospicjum, 10-lecia funkcjonowania Domu Hospicyjnego oraz 10-lecia pracy Fundacji Hospicyjnej. – Dzieci są, były i będą najważniejszą grupą naszych pacjentów, wymagającą szczególnej troski, zaangażowania i poczucia bezpieczeństwa – powiedziała Bogna Kozłowska. I zaznaczyła – W zaspokojeniu potrzeb najmłodszych podopiecznych ważną rolę odgrywa zespół hospicyjny, ale przede wszystkim bliscy. Dlatego tak wielką rolę przywiązujemy do opieki nad całą rodziną. Dyrektor Kozłowska wspomniała też o wielkim entuzjazmie, jaki wzbudził projekt wśród kierowników gdańskich oddziałów położniczo-ginekologicznych. Utworzenie Hospicyjnej opieki Perinatalnej spotkało się również z dużym poparciem ze strony prof. Krzysztofa Preisa, wojewódzkiego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa.

Alicja Stolarczyk, prezes Fundacji Hospicyjnej, przypomniała, że według ustawodawstwa polskiego, jeżeli dziecko jest bardzo chore, kobieta może podjąć decyzję o przerwaniu ciąży. – Założeniem Hospicyjnej Opieki Perinatalnej jest pomoc kobiecie w dokonaniu wyboru, przedstawienie jej wszystkich aspektów, wreszcie obietnica, że jeśli urodzi dziecko, to stanie przy niej cały zespół ludzi, którzy będą ją wspierać, towarzyszyć i sekundować.

Ks. Jędrzej Orłowski SAC, dyrektor Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC, powołał się na słowa, które usłyszał od Wandy Półtawskiej, wieloletniej przyjaciółki Jana Pawła II: "Niech ksiądz przestanie mówić o wartości życia, a zacznie mówić o jego świętości".  – Życie jest zawsze dla człowieka darem, nigdy nie może być traktowane jako jego własność – powiedział ks. Orłowski i podkreślił, że jeżeli rodzice sobie tego zażyczą, otoczeni zostaną też opieką kapelana, a w wypadku osób innej wiary hospicjum może pośredniczyć w kontakcie z duchownym odpowiadającego im wyznania.

Informacja o ciężkiej chorobie nienarodzonego jeszcze dziecka jest dla jego bliskich wielkim szokiem i powoduje często poważny kryzys emocjonalny, również spójności rodziny. W tym czasie potrzebuje ona wsparcia społecznego i specjalistów, także fachowej pomocy psychologicznej. – Pomoc psychologiczna w Hospicyjnej Opiece Perinatalnej będzie koncentrować się na poszukiwaniu wewnętrznej siły w rodzinie do poradzenia sobie z trudną sytuacją, ale również w utrzymaniu dobrych relacji i spójności. Szczególną troską będzie otoczone rodzeństwo chorego dziecka, dla którego dotychczasowe życie i pozycja w rodzinie mogą zmienić się diametralnie – wyjaśniła Dominika Babińska, psycholog od kilku lat współpracujący z Domowym Hospicjum dla Dzieci im. ks. E. Dutkiewicza SAC. Jej wypowiedź uzupełniła psycholog Sylwia Barsow, zapewniając, że rodziny będą miały możliwość korzystania z pomocy psychologicznej tak długo, aż uzyskają stabilizację, umożliwiającą im funkcjonowanie i mierzenie się z codziennością.

Zdaniem dr Małgorzaty Grabskiej, pediatry, głównym zadaniem Hospicyjnej Opieki Perinatalnej jest pomoc rodzicom, ale również zapewnienie właściwej opieki nad dzieckiem, która powinna się skupić stworzeniu mu odpowiedniego komfortu życia i możliwości godnej śmierci. – Należy chronić noworodka przed tzw. uporczywą terapią, która moment śmierci dziecka jedynie odwleka w czasie – powiedziała dr Grabska.

Ewa Starkel, pracownik socjalny Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC, zwróciła uwagę na aspekty bytowe, które mogą wpłynąć na decyzję, a z pewnością samopoczucie rodziny oczekującej nieuleczalnie chorego dziecka. Obecność osoby, która wprowadzi w meandry administracyjnych uprawnień, może wpłynąć na wzrost poczucia bezpieczeństwa rodziny dotkniętej dramatem. Ewa Starkel zaznaczyła też, że wsparcie socjalne ze strony hospicjum nie kończy się z chwilą śmierci dziecka, ale pomaga przeżyć żałobę i obejmuje również osierocone rodzeństwo.

Dr Marek Korożan, ginekolog współpracujący z hospicjum, w imieniu środowiska lekarzy położników wyraził wielkie uznanie dla twórców gdańskiego ośrodka Hospicyjnej Opieki Perinatalnej za doprowadzenie tej inicjatywy do realizacji i zapewnił o poparciu i pomocy w upowszechnianiu informacji na temat jej działalności.

Ważnym uzupełnieniem konferencji, a niewątpliwie najbardziej poruszającym, był pokaz filmu dokumentującego dzień narodzin i śmierci 34-tygodniowej Erin, która wraz z rodzicami była podopieczną amerykańskiego hospicjum perinatalnego.

Kontakt:
Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC
Gdańsk, ul. Kopernika 6, tel.: 784 435 882
Więcej informacji na stronie: www.hospicjum.info

Zapraszamy do obejrzenia filmu: http://youtu.be/-HvtZ8A_aGY