• 58 340 61 00
  • 668 450 749
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

8 października dniem dla opiekunów rodzinnych

W sobotę 8 października w siedzibie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku odbędzie się szczególne wydarzenie, dedykowane opiekunom rodzinnym, czyli tym członkom rodzin, których życie koncentruje się na sprawowaniu opieki nad ciężko chorym bliskim w domu. Będzie to „Dzień profilaktyki”, podczas którego będą oni mieli możliwość uzyskania porady lekarskiej różnych specjalistów i darmowego badania profilaktycznego, na które zwykle nie mają czasu.  8 października to także Światowy Dzień Hospicjów oraz oficjalne otwarcie  XIII ogólnopolskiej kampanii społecznej  „Hospicjum to też Życie”.

Kampanie społeczne „Hospicjum to też Życie” organizowane są przez Fundację Hospicyjną od trzynastu lat we współpracy z hospicjami z całej Polski. Od samego początku promują ideę zespołowej opieki nad osobami u kresu życia i ich bliskimi. W tym roku chcemy zwrócić społeczną uwagę na członków rodzin, sprawujących opiekę nad swoimi ciężko chorymi bliskimi w domach. Na opiekunów rodzinnych. Hospicja, takie jak działające w Gdańsku od 1983 r. Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC, prowadzą domową opiekę nad chorymi dziećmi i dorosłymi. Najważniejszymi partnerami w jej sprawowaniu są dla nich rodziny podopiecznych. Jest to zadanie wymagające zaangażowania, poświęcenia, a często też wprowadzenia wielu zmian do swojego życia. Bez odpowiedniego wsparcia, zadanie to staje się wyzwaniem, trudnym do udźwignięcia.

Opiekunowie zwykle nie mają czasu dla siebie dlatego pierwszym działaniem w ramach tegorocznej Kampanii jest  organizacja Dnia Profilaktyki, który ma umożliwić im przeprowadzenie w jednym miejscu i dniu badań i konsultacji, m.in.:  ortopedycznych, pediatry gastroenterologa, neurologa, onkologa, USG i EKG, a także badań mammograficznych. Inicjatywa jest możliwa dzięki współpracy z lekarzami, którzy włączyli się do akcji w ramach wolontariatu.

Organizacja „Dnia profilaktyki” jest jedną z możliwości wsparcia opiekunów rodzinnych. Do takich między innymi przedsięwzięć chcemy zachęcać hospicja i inne instytucje w ramach Kampanii. Chcemy pokazać, że konieczne jest instytucjonalne wsparcie systemowe, ale również codzienna pomoc każdego z nas, pomoc lokalnych społeczności. Jak, na miarę naszych możliwości, krok po kroku, możemy zmieniać rzeczywistość opiekunów rodzinnych ciężko i przewlekle chorych dzieci, dorosłych, osób starych i niedołężnych, wymagających całodobowej opieki.

Podczas Kampanii prowadzona będzie zbiórka publiczna indywidualnie przez poszczególne ośrodki oraz uruchomiony charytatywny SMS o numerze 7279. Zebrane pieniądze w ramach zbiórki SMS-owej zostaną wykorzystane na wzmocnienie hospicyjnej opieki nad chorymi i ich rodzinami. W zależności od uzyskanej kwoty będą to:szkolenia dla pracowników hospicjów z zakresu komunikacji z rodziną chorego i/lub bony do apteki dla opiekunów rodzinnych podopiecznych hospicjum. Podczas Dnia Profilaktyki chętni będą mogli dołączyć się do zbiórki wrzucając drobny datek do skarbonki.

O r g a n i z a t o r

Fundacja Hospicyjna prowadzi gdańskie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC, które rocznie obejmuje opieką ponad 800 osób: dzieci i dorosłych zarówno w placówce stacjonarnej, jak i domowej. Pod opieką Domowego Hospicjum dla Dzieci jest aktualnie 33 dzieci na przewlekle i nieuleczalnie chorych genetyczne. Dzięki działającemu od 2006 r. Funduszowi Dzieci Osieroconych, organizacja pomaga także dzieciom, których bliscy odeszli pod opieką hospicjów. Fundacja działa od 2004 r. i przez cały ten czas udowadnia, że Hospicjum to też Życie.© 2017 Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku