Czy można być jeszcze lepszym wolontariuszem?

Najwyraźniej tak! Chociaż wydaje się, że lepiej być nie może. Dążąc do doskonałości nasi wolontariusze poszukują wciąż nowych możliwości zdobywania wiedzy i poszerzania swoich kompetencji. I dlatego też skorzystali z okazji wzięcia udziału w konferencji, która odbyła się 1 czerwca 2016 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jej tytuł to: Razem wobec wyzwań opieki kresu życia. Wczesnym świtem do stolicy wyruszyła grupa wolontariuszy wraz koordynator wolontariatu opiekuńczego naszego hospicjum Barbarą Szynaką i psycholog Agnieszką Paczkowską.

Zakres tematyczny poruszany podczas tego jednodniowego spotkania był bardzo szeroki: m. in. opieka duchowa i psychologiczna nad osobami u kresu życia oraz ich bliskimi, rozmaite formy wspierania oraz samopomocy w placówkach paliatywno-hospicyjnych, wolontariat więźniów i wpływ tego doświadczenia na ich bliskich. Poruszano też kwestie prawne oraz dylematy etyczne opieki w obliczu cieżkiej, nieuleczalnej choroby. Podczas konferencji nie zabrakło naszych gdańskich akcentów. Psycholog Agnieszka Paczkowska przybliżyła uczestnikom realizowany z dużym sukcesem projekt Tumbo pomaga – wsparcie dzieci w żałobie, natomiast Anna Janowicz (Fundacja Hospicyjna) razem z ks. dr.hab. Piotrem Krakowiakiem omówili badania nad wielopokoleniowym wolontariatem opiekuńczym.
Niezwykle bogaty program sprawił, że był to intensywnie spędzony czas. To wszystko  jednak w imię rozwoju osobistego dla jeszcze lepszego służenia naszym pacjentom oraz ich rodzinom.

Dziękujemy Organizatorom konferencji za zaproszenie.

{gallery}UKSW2016{\gallery}