Dobre Praktyki Wolontariatu Hospicyjnego

W sobotę 28 maja 2016 r. odwiedziła nas grupa wolontariuszy z toruńskiego Hospicjum Światło. Towarzyszyli im koordynator wolontariatu oraz psycholog. Odwiedziny miały charakter wizyty studyjnej w ramach realizowanego przez owe Hospicjum projektu „Dobre Praktyki Wolontariatu Hospicyjnego”, a nasz Dom Hospicyjny został wytypowany jako pierwszy z 4 przystanków na ogólnokrajowej mapie ośrodków opieki paliatywno-hospicyjnej. Honory domu tego dnia pełniła nasza koordynator wolontariatu opiekuńczego Barbara Szynaka oraz przedstawiciele, a jednocześnie wieloletni członkowie licznego zespołu wolontariackiego: Ela, Jola, Teresa i Czesław. Spotkanie, które przebiegało w niezwykle sympatycznej atmosferze, stało się okazją do wymiany cennych doświadczeń. A cel jakim było ukazanie standardów, innowacji i dobrych praktyk wolontariatu w opiece paliatywno-hospicyjnej został osiągnięty.

„Wolontariusze stanowią nieodłączną część zespołu hospicyjnego współpracującego z chorym i jego rodziną, dlatego tak ważne jest szukanie nowych możliwości rozwijania tej pięknej, choć często trudnej formy niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Zdobycie informacji na temat funkcjonowania wolontariatu w różnych placówkach hospicyjnych w Polsce, wymiana doświadczeń pomiędzy wolontariuszami oraz rozmowy z pracownikami hospicjów mają przyczynić się jednak nie tylko do poszerzenia wiedzy wolontariuszy i personelu, ale - poprzez „wymianę wiedzy” – prowadzić do podjęcia próby faktycznego wprowadzania wypracowanych na innych obszarach „dobrych praktyk” w swoich placówkach.” (fragment z opisu projektu)

Namacalnym efektem końcowym zrealizowanego projektu będzie sporządzenie dokumentu pt.: „Plan wdrażania dobrych praktyk wolontariatu hospicyjnego” oraz organizacja dwudniowej konferencji: Dobre Praktyki Wolontariatu Hospicyjnego, w Toruniu planowanej na grudzień 2016 r.

Na oba te owoce działań Stowarzyszenia Hospicjum Światło w Toruniu czekamy z wielkim zaciekawieniem. Dziękujemy też, że Hospicjum Dutkiewicza, najstarsze i największe w regionie zostało zaproszone do udziału w projekcie.

{gallery}swiatlo{/gallery}