Ks. Janek

Radość Wielkiej Nocy przeżywana w sposób bardzo szczególny w Domu Hospicjum i Hospicyjnej Wspólnocie została stłumiona odejściem do Domu Pana Boga Ks. Jana Kaczkowskiego. A może to odejście dało nowe światło na przeżywane przez chrześcijan święta Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa?

Z Jankiem spotkałem się po raz pierwszy w 2001 roku podczas rekolekcji prowadzonych przez Duszpasterzy Hospicjum „Pallotinum” dla studentów Seminarium Duchownego w Gdańsku Oliwie.

Wśród słuchaczy rekolekcji był także diakon Jan Kaczkowski. Po otrzymaniu święceń Janek został skierowany do pracy wśród ludzi chorych w Szpitalu i Domu Opieki Społecznej w Pucku. Wtedy już wiedział, że ludzie cierpiący będą dla Niego szczególnie ważni i drodzy wśród priorytetów posługi kapłańskiej. Potwierdzeniem tego był temat Jego pracy doktorskiej: „Godność człowieka umierającego a pomoc osobom w stanie terminalnym.” To było dla Niego inspiracją do tworzenia hospicjum domowego i stacjonarnego w Pucku. To była Jego pasja. Zapraszał do niej wielu ludzi. Pochłonięty sprawami organizacyjnymi nigdy nie zapominał o konkretnym człowieku potrzebującym pomocy. Ciężka choroba, z którą żył od 2012 roku nie zwalniała Go od troski o ludzi terminalnie chorych i ich bliskich. Często powtarzał „Będę pracował więcej niż muszę”.  Zawsze z optymizmem, uśmiechem i radością w oczach i sercu. Każde spotkanie z Nim, a było ich bardzo wiele mocno mnie ubogacało duchowo. Dawał mi energię i przekonywał do trwania w niełatwym przecież powołaniu hospicjanina. Nie zawsze we wszystkim zgadzaliśmy się ze sobą, ale bardzo się szanowaliśmy i rozumieliśmy.

On naprawdę szanował ludzi o innych od Niego poglądach na życie i religię.

13 stycznia 2016 roku wspólnie zostaliśmy nagrodzeni za naszą posługę hospicyjną ogólnopolską nagrodą. Janek jako Osobowość roku 2015 w medycynie, a Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku jako lider w medycynie za 2015 rok w kategorii Działalność Charytatywna.

Odszedł mój przewodnik po drogach realizacji hospicyjnego charyzmatu. Po Księdzu Eugeniuszu Dutkiewiczu, teraz Ksiądz Jan Kaczkowski.

Będzie mi Go brakowało.

Światłem i nadzieją jest fakt, że chrześcijanie nie umierają ale wracają do domu.

Pozostają  także we wspomnieniach i dziełach, które tutaj zostawili.

Janku, bardzo Tobie dziękuję i do zobaczenia…

Ks. Jędrzej Orłowski SAC, Dyrektor Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku