Zasady sprawowania opieki

Z chwilą przyjęcia do hospicjum każdy nasz pacjent zostaje objęty opieką lekarza prowadzącego oraz pielęgniarki. W razie potrzeby chory może także skorzystać z pomocy rehabilitanta, psychologa, duszpasterza lub wolontariusza.
W hospicjum stacjonarnym pacjent pozostaje pod całodobową opieką lekarza, pielęgniarek oraz pozostałych członków zespołu hospicyjnego.

W hospicjum domowym lekarz odwiedza pacjenta nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu. Wizyty pielęgniarskie odbywają się nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu. Częstotliwość wizyt może wzrosnąć, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Pozostali członkowie zespołu – rehabilitant, psycholog, ksiądz – planują wizyty w zależności od potrzeb pacjenta.
W trakcie sprawowania opieki chorzy i ich rodziny/opiekunowie otrzymują podczas każdej wizyty szczegółowe, pisemne zalecenia odnośnie do dalszego postępowania/leczenia i są dokładnie informowani o zasadach prowadzenia opieki paliatywnej.

W godzinach wieczornych i nocnych (16:00 – 8:00) oraz w weekendy, w nagłych sytuacjach można kontaktować się z lekarzem dyżurnym (którego nr telefonu jest podany podczas pierwszej wizyty), gotowym do udzielenia porad telefonicznych i w razie potrzeby do złożenia wizyty w domu.

Pacjentom naszego hospicjum wypożyczamy bezpłatnie sprzęt medyczny i pomocniczy: łóżka rehabilitacyjne, materace zmiennociśnieniowe (przeciwodleżynowe), koncentratory tlenu, ssaki elektryczne, inhalatory, wózki inwalidzkie, chodziki, baseny itp. Zapotrzebowanie na taki sprzęt mogą Państwo zgłosić pielęgniarce prowadzącej.

Opieka w hospicjum domowym jest bezpłatna w zakresie:

• wizyt wszystkich wymienionych specjalistów (lekarz, pielęgniarka, rehabilitant, psycholog, pracownik socjalny, duchowny)
  • wypożyczania sprzętu medycznego i pomocniczego.

Nie pokrywamy kosztów leków przepisanych przez lekarzaoraz artykułów medycznych, takich jak płyny wzmacniające, sprzęt do podania kroplówki, materiały opatrunkowe, pampersy.