Definicje i pojęcia

Opieka paliatywna – według Światowej Organizacji Zdrowia jest aktywną, wszechstronną i całościową opieką nad pacjentami chorującymi na nieuleczalne, postępujące choroby w końcowym okresie życia. Otacza jak płaszczem (gr. palium– płaszcz) nieuleczalnie chorych oraz ich rodzinę. Celem opieki paliatywnej jest poprawienie jakości życia chorych i ich rodzin. Obejmuje ona zwalczanie bólu trudnego do opanowania i innych objawów somatycznych, łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych oraz wspomaga rodziny chorych zarówno w czasie trwania choroby, jak i w okresie osierocenia.Opieka paliatywna jest specjalistycznym świadczeniem medycznym.

Stan terminalny – ostatni okres życia chorego (łac. terminus–  granica, kres), w którym badania diagnostyczne i leczenie przyczynowe często tracą na znaczeniu, z wyjątkiem sytuacji nagłego pogorszenia się stanu chorego, wywołanego przyczyną, której skorygowanie przyniesie istotne korzyści kliniczne.

Hospicjum – instytucja opieki paliatywnej (łac. hospitium),funkcjonująca w ramach systemu opieki zdrowotnej. Zakład udzielający stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne. Świadczenia mogą polegać w szczególności na sprawowaniu wszechstronnej opieki zdrowotnej, psychologicznej i społecznej nad pacjentami, znajdującymi się w stanie terminalnym oraz opieki nad rodzinami tych pacjentów. Według WHO w hospicjum świadczona jest wszechstronna całościowa opieka nad pacjentem chorującym na nieuleczalne, niepoddające się leczeniu przyczynowemu postępujące choroby. Sprawowana jest ona zazwyczaj u kresu życia pacjenta,  obejmując uśmierzanie bólu i innych objawów (leczenie objawowe), łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych oraz wspomaganie rodziny  zarówno podczas trwania choroby, jak i po śmierci chorego. [Źródło definicji: Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r.,Dz. U. Nr 112 poz. 654, z późn. zm.]

Uporczywa terapia – stosowanie procedur medycznych w celu podtrzymywania funkcji życiowych nieuleczalnie chorego, które przedłuża jego umieranie, wiążąc się z nadmiernym cierpieniem lub naruszeniem godności pacjenta. Uporczywa terapia nie obejmuje podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, łagodzenia bólu i innych objawów oraz karmienia i nawadniania, o ile służą dobru pacjenta" [Medycyna Paliatywna w Praktyce, 2008, 2, 3, 77–78.].

Grupa wsparcia dla osób w żałobie – dobrowolnie spotykająca się grupa osób, prowadzona przez przygotowanego specjalistę, połączonych wspólnym, bolesnym doświadczeniem straty bliskiej osoby. Prowadzący (psycholog) wspomaga poszczególne osoby oraz całą grupę w przeżywaniu trudnych i bolesnych emocji.