Historia

Model opieki domowej zaproponowany przez Hospicjum Pallottinum stał się wzorem dla wielu ośrodków hospicyjnych w Polsce. Ponad 100 hospicjów uważa gdański model opieki za wzór ich działania, a założyciel Hospicjum Pallottinum, śp. ks. Eugeniusz Dutkiewicz został nazwany Ojcem Polskiego Ruchu Hospicyjnego. Hospicjum Pallottinum powstało w Gdańsku, w 1983 roku jako inicjatywa Kościoła i środowiska służby zdrowia Akademii Medycznej. Duszpasterze, profesorowie, lekarze i studenci podjęli w trudnym czasie stanu wojennego opiekę nad nieuleczalnie chorymi na nowotwór w ich domach.Rosnąca ilość pacjentów sprawiła, że obok wolontariatu niezbędne było zatrudnienie lekarzy i pielęgniarek. W 1991 roku Hospicjum Pallotinum utworzyło Wojewódzki Ośrodek Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej, który sprawował opiekę hospicyjną w Gdańsku, a konsultacjami z zakresu medycyny paliatywnej obejmował całe województwo Pomorskie.

W 2003 roku powstał Dom Hospicyjny, gdzie znajdują bezpieczny kąt i profesjonalną opiekę najbardziej potrzebujący pacjenci. Dysponował on 20 łóżkami. Od 1 czerwca 2003 roku ruszył pierwszy na Pomorzu hospicyjny oddział o nazwie „Żonkil” dla nieuleczalnie chorych dzieci i młodzieży przygotowany na przyjęcie do 10 małych pacjentów z ich rodzinami.Aktualnie z hospicjum stacjonarnego korzystają głownie pacjenci dorośli.Dom Hospicyjny to miejsce dla 32 dorosłych pacjentów w terminalnym stadium choroby nowotworowej.Okazało się bowiem, że zdecydowana większość trafiających pod naszą opiekę Rodzin z małymi pacjentami, nie chce się z nimi rozstawać i wybiera formę domowego wsparcia medycznego i psychologicznego. Kiedy jednak okoliczności wymagają hospitalizacji dziecka, zawsze na naszym oddziale stacjonarnym czeka na nie łóżko i troskliwy personel medyczny.

Dla koordynacji wielu działań, w 2003 roku przy Hospicjum powstała Fundacja Hospicyjna, której celem jest prowadzenie działalności edukacyjno–szkoleniowej oraz charytatywnej związanej z pozyskiwaniem środków na opiekę hospicyjną i szkolenie wolontariuszy. Oprócz troski o potrzeby Hospicjum w Gdańsku, Fundacja Hospicyjna wspiera działania Krajowego Duszpasterza ds. Hospicjów przy KEP, mające na celu integrację i promocję działań hospicyjnych na terenie całego kraju i poza jego granicami.

Oprócz wolontariuszy medycznych - osób pełnoletnich, które wywodzą się spośród absolwentów kursu wolontariatu medycznego, organizowanego w naszej placówce dwa razy do roku, hospicjum korzysta też z pomocy wolontariuszy akcyjnych ze szkół średnich. Są to dzieci i młodzież, którzy pomagają Fundacji Hospicyjnej w akcjach charytatywnych i kampaniach społecznych. Hospicjum współpracuje na stałe z ponad 50 szkołami, ucząc przez pracę szacunku dla osób starszych, nieuleczalnie chorych i niepełnosprawnych.

Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC oraz Fundacja Hospicyjna na co dzień współpracują ze środowiskiem medycznym i naukowym, ciesząc się dużym uznaniem świata biznesu, nauki, polityki oraz mediów.

Od stycznia 2004 roku, dobre tradycje Hospicjum Pallottinum przejęła instytucja o nowym statucie, która otrzymała imię jej założyciela: Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC.

Hospicjum otacza bezpłatną opieką ponad 1000 pacjentów rocznie.