1% dla Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza

Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza prowadzone jest przez Fundację Hospicyjną. Rocznie z jego pomocy korzysta ponad 1200 osób. Opieka hospicyjna sprawowana jest holistycznie, z myślą o różnych potrzebach pacjentów, polega m.in. na łagodzeniu cierpienia fizycznego i  emocjonalnego.

Zespół hospicyjny składa się z lekarzy, pielęgniarek, psychologów, fizjoterapeutów, pracowników socjalnych i wolontariuszy. Każdy potrzebujący może także skorzystać z opieki duchownego. To grono specjalistów wspiera dorosłych u kresu życia i nieuleczalnie chore dzieci oraz ich najbliższych. W obliczu ciężkiej choroby nikt nie powinien być sam.

Opieka w hospicjum jest bezpłatna, finansuje ją Narodowy Fundusz Zdrowia. Kontrakt z NFZ nie pozwala jednak na zaspokojenie wielu ważnych potrzeb pacjentów. Pełne ich wsparcie nie byłoby możliwe bez dodatkowej pomocy darczyńców. Fundacja Hospicyjna przez cały rok zbiera środki zapewniające pacjentom swobodny dostęp do lekarza, pielęgniarki, regularnych zabiegów rehabilitacyjnych i korzystanie ze specjalistycznych sprzętów medycznych.

Do hospicjum wciąż zgłasza się więcej osób, niż jesteśmy w stanie przyjąć. Chcemy móc zapewniać wszelką opiekę pacjentom w kryzysowym momencie ciężkiej choroby, ostatniego etapu życia oraz wspierać ich najbliższych. Pomagamy także osobom po stracie bliskiego, w tym szczególnie osieroconym dzieciom. Otrzymują one pomoc psychologiczną i materialną.

Hospicjum Dutkiewicza sprawuje opiekę w Domu Hospicyjnym przy ul. Kopernika 6, a także w domach pacjentów – dorosłych i dzieci. Opieka domowa zapewnia im poczucie bezpieczeństwa, możliwość przebywania w znanym otoczeniu, wśród najbliższych. Dystans, który zespół hospicyjny pokonuje każdego roku odpowiada dwóm obwodom Ziemi!

Lekarze dojeżdżają do pacjentów na regularne wizyty oraz w sytuacjach nagłych, kiedy niezbędna jest ich pomoc. Pielęgniarki czuwają nad dorosłymi i dziećmi, pomagają ich bliskim w codziennej obsłudze specjalistycznej aparatury, która wspiera łagodzenie objawów choroby i bólu. Hospicyjni podopieczni, ciężko i nieuleczalnie chore dzieci to pacjenci niesamodzielni, potrzebujący pomocy w przemieszczeniu się, w tym w dotarciu na niezbędne zabiegi medyczne i rehabilitacyjne. Kosztowny zakup i utrzymanie wielofunkcyjnego pojazdu z podnośnikiem jest możliwy jedynie przy wsparciu darczyńców. W budżecie Fundacji liczy się każda złotówka.

Każde:

• 5 zł pokrywa dzienne zapotrzebowanie na igły niezbędne do podawania pacjentom antybiotyków, środków przeciwbólowych lub innych leków.
  • 10 zł to 10 strzykawek wykorzystywanych do podawania nieuleczalnie chorym osobom lekarstw, które przedłużają ich życie lub uśmierzają ból.
  • 30 zł to koszt 100 km trasy, którą pokonują np. lekarz lub pielęgniarka do pacjentów w ich domach. Co 20 minut ktoś z zespołu hospicyjnego wyjeżdża z wizytą do podopiecznych Hospicjum.
  • 50 zł to 50 wenflonów, dzięki którym nieuleczalnie chorzy mogą otrzymywać dożylnie lekarstwa bez konieczności wielokrotnego wykonywania nowych wkłuć. Codziennie w Hospicjum Dutkiewicza zużywa się ich za ok. 65 zł.
  • 60 zł to godzina zajęć terapeutycznych lub ruchowych dla uczestników Akademii Walki z Rakiem.
  • 70 zł to godzina rehabilitacji nieuleczalnie chorego dziecka w hospicjum domowym
  • 100 zł to wyprawka szkolna dla osieroconego dziecka.

Wszyscy rozliczający PIT mogą wesprzeć Fundację Hospicyjną w zapewnieniu środków na sfinansowanie powyższych potrzeb, przekazując swój 1 % podatku.

Co to jest jeden procent podatku i komu można go przekazać?

Każdy podatnik, rozliczając swoje roczne zeznanie podatkowe, może zdecydować o przekazaniu 1% należnego podatku dla jednej spośród stowarzyszeń i fundacji ze statusem organizacji pożytku publicznego. Organizacje takie działają w różnych dziedzinach życia społecznego, wspierają jego rozwój w wielu wymiarach. Twój 1 procent podatku to środki, które zamiast trafić bezpośrednio do budżetu państwa, mogą wspierać konkretne, wybrane przez Ciebie inicjatywy. Przekazując jeden procent, nie ponosisz żadnych kosztów: po prostu wybierasz organizację, którą warto w ten sposób wesprzeć. Fundacja Hospicyjna jest organizacją pożytku publicznego, zarejestrowaną w Gdańsku. Swój 1% mogą nam przekazać nie tylko gdańscy podatnicy, ale także z całej Polski.

To bardzo prosta i wymierna forma pomocy, dzięki której można zebrać środki niezbędne dla zapewnienia stabilnego funkcjonowania hospicjum. Działania Fundacji wspierają między innymi: Dorota Kolak, , Jarosław Bieniuk, Maciej Florek i wielu innych. Ty także możesz do nich dołączyć!

Przekaż 1%  Fundacji Hospicyjnej

• W swoim zeznaniu podatkowym w odpowiedniej rubryce wpisz nasz KRS 0000 201 002.
  • Skorzystaj z programu do rozliczania PIT on-line
  • Przynieś nam swój PIT – bezpłatnie pomożemy Ci go wypełnić, w każdy wtorek i czwartek od godziny 15.00 do 18.00. Prosimy o  przyniesienie ze sobą wszystkich PIT-ów otrzymanych w tym roku od pracodawców i/lub ZUS oraz dokumentów związanych z ulgami i odliczeniami.

Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza
          80-208 Gdańsk

Twój 1% to dla nas bardzo duża pomoc. #ZnajdźSwójPoiwód i pomóż nam pomagać. Dziękujemy!