• 58 340 61 00
  • 668 450 749
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności

Zobacz, czym żyje hospicjum

W domu Matki. IV Pielgrzymka Hospicyjna na Jasną Górę

Już po raz czwarty jako Rodzina Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC udaliśmy się w pokutno-dziękczynnej pielgrzymce na Jasną Górę. W piątkowy poranek 21 października po adoracji Najświętszego Sakramentu w hospicyjnej kaplicy pw. Baranka Bożego autokarem udaliśmy się do Częstochowy. Mimo iż przed nami było 450 km to czas podroży upłynął nam w rodzinnej atmosferze, której rytm wyznaczały modlitwa i wspólne rozmowy. 

Po dotarciu do Częstochowy i zakwaterowaniu się w gościnnym domu Sióstr Betanek przeszliśmy przez Bramę Miłosierdzia w Pallotyńskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

O godzinie 15.00 odmówiliśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego wraz z obecnymi tam pielgrzymami z innych miejscowości. Po nabożeństwie wspólnie przeszliśmy do Domu Królowej Polski na Jasną Górę. Przed cudownym wizerunkiem naszej Matki odmówiliśmy różaniec, a po nim uczestniczyliśmy we mszy św. w kaplicy Pani Częstochowskiej. Przewodniczył jej ks. Jędrzej Orłowski SAC. On także wygłosił homilię, w której ukazał szczególny związek hospicyjnej wspólnoty z duchową stolicą polskiego narodu.

Wzruszającym momentem dla hospicyjnych pielgrzymów było wspólne odczytanie Aktu Zawierzenia Hospicjum Matce Bożej. Słowa Aktu Zawierzenia wiele lat temu przygotował nasz Patron i założyciel Sp. ks. Eugeniusz Dutkiewicz SAC. Po Eucharystii odprawiliśmy drogę krzyżową w Sanktuarium. W medytacji męki pańskiej pomagały nam obrazy Jerzego Dudy-Gracza. Apel Jasnogórski był kolejnym aktem naszej wiary i miłości.

Następny dzień pielgrzymki przypadł na liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Już o godzinie 5.30 byliśmy w jasnogórskiej kaplicy, aby odśpiewać godzinki ku czci niepokalanego poczęcia Matki Bożej. Potem z wielkim duchowym uniesieniem wpatrywaliśmy się w odsłanianą przy dźwięku fanfar ikonę Czarnej Madonny, by po chwili uczestniczyć we mszy św. przed Jej wizerunkiem.

Po śniadaniu był czas na zwiedzanie jasnej Góry i osobistą modlitwę, by o godzinie 12.30 zasiąść do spożycia uroczystego obiadu w restauracji Pod ratuszem. Po posiłku, utrudzeni, ale bardzo szczęśliwi udaliśmy się w drogę powrotną do Gdańska.

 {gallery}Jasna_Gora_2016{/gallery}

Akt Zawierzenia

Maryjo,

która w chwili Zwiastowania

zostałaś napełniona Duchem Świętym,

towarzysząc swojemu Synowi na drodze krzyżowej

stałaś się Matką Odkupiciela,

a w dniu Pięćdziesiątnicy wraz Apostołami

przyjęłaś Ducha Świętego

stając pośród nich jako Matka Kościoła.

 

Dziś zawierzamy Tobie,

naszych cierpiących i konających.

Zawierzamy ich rodziny, które przeżywają śmierć

swoich bliskich.

 

Zawierzamy wszystkich, którzy z oddaniem 

służą im w Hospicjum, jako najbliżsi ich opiekunowie

oraz przyjaciele Hospicjum.

 

Usłysz wołanie cierpiących, 

otrzyj łzy zbolałe,

przedstaw swojemu Synowi ofiarę udręk konających,

w których odzwierciedla się oblicze

Ukrzyżowanego Chrystusa.

 

Oblubienico Ducha Świętego,

na końcu naszego życia 

wprowadź nas wszystkich

na Wieczystą Paschę do Domu Ojca.

Amen

 

 

 

 


© 2017 Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku